Partneři
|
O projektu
|
O pořadu
|
Fotogalerie
|
Videogalerie
Projekt TS Ostrava i TVP Wrocław
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przekraczamy granice.
Projekt TS Ostrava a TVP Wroclaw
Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Překračujeme hranice.
  Trojmezí na západě
Trójstyk Zachodni
 
  Frýdlantský výběžek
Łużyce
 
  Jizerské hory
Góry Izerskie
 
  Západní Krkonoše
Karkonosze Zachodnie
 
  Východní Krkonoše
Karkonosze Wschodnie
 
  Broumovsko
Góry Suche
 
  Stolové hory
Góry Stołowe
 
  Orlické hory
Góry Bystrzyckie
 
  Králický Sněžník
Śnieżnik
 
  Rychlebské hory
Góry Złote i Bialskie
 
  Víno a zlato na hranici
Wino i złoto u stóp
 
  Osoblažsko
Osoblaha/Ziemia Prudnicka
 
  Prajzsko
Ziemia raciborska
 
  Na soutoku Odry a Olzy
 Odra i Olza
 
  Jedno město na Olze
Cieszyn
 
  Trojmezí na východě
Wisła, Istebna - Trójstyk
 
Víno a zlato na hranici / Wino i złoto u stóp Biskupiej Kopy
Pomezí pod Jeseníky nabízí výhledy, zlato i sladké hrozny

Z jihu hřebeny přes tisíc metrů vysoké, na severu zvlněná rovina. Krajina na česko-polském pomezí pod legendární Biskupskou kupou se proslavila zlatem. Dnes je bohatá především svou historií a přitažlivou krajinou. Východně od Zlatých Hor v podhůří Jeseníků, tyčí se vrchol téměř devět set metrů vysoký. Není to kopec, ani hora, je to kupa. Dominanta okolní krajiny, přímo na hranici České republiky s Polskem nese název Biskupská kupa, v polštině - kopa.

Východně od Zlatých Hor v podhůří Jeseníků, tyčí se vrchol téměř devět set metrů vysoký. Není to kopec, ani hora, je to kupa. Dominanta okolní krajiny, přímo na hranici České republiky s Polskem nese název Biskupská kupa, v polštině - kopa.

Ve starých textech i současných brožurách pro turisty se píše, že vrchol dostal jméno díky svému tvaru. Ten může někomu připomínat biskupskou mitru a název je to opravdu symbolický. Z kupy lze totiž dohlédnout všude tam, kde se v minulosti rozkládalo území Vratislavského biskupství, se sídlem v polské Wroclawi.

Kdo chce z výšky nahlédnout do nížiny v Polsku, nebo pozorovat hřebeny Jeseníků na české straně hranice, může vystoupat ještě výš, než kam sahá přesně 890 metrů vysoká kupa. Od roku 1898 tu poutníkům slouží rozhledna císaře Františka Josefa. Sudetský spolek turistů ji vystavěl právě na počest legendárního vladaře.

Při pohledu na severozápad lze přes Zlaté Hory dohlédnout také do nenápadné vesničky v Polsku jménem Podlesie. Obec leží ve výběžku polského území vklíněného do hranice s Českem a žijí tady lidé, jejichž příběhy spojují současnost s historií.

Jen málo Čechů a ještě méně Poláků tuší, že poblíž kouřících továrních komínů Horního Slezska nebo Ostravsko-karvinské pánve se nachází ostrov čisté, neposkvrněné přírody, místo s bohatou historií, ale také se spoustou moderních atrakcí.

Každý tu najde něco pro sebe. Můžete se procházet po romantických horských stezkách nebo nádherných lázeňských kolonádách. Můžete vyrazit na výlet na kole nebo na malebnou projížďku vlakem.

Co je ale nejdůležitější, během každé z těchto cest potkáte na obou stranách polsko-české hranice fantastické lidi, kteří se spolu přátelí, milují svůj region a rádi pomohou všem návštěvníkům. Jak je najít? Je to jednoduché – stačí se rozhlédnout.

Pamatujte jen na jedno: před výstupem na Biskupskou kupu nezapomeňte sundat kravatu.

česká zajímavost
Rejvíz

Osada Rejvíz patří k nejvyhledávanějším místům v Jeseníkách. Je výborným výchozím místem k výletům pěšky, na kole i na běžkách. Ovzduší je tu svěží a patří k nejméně znečištěným v Česku. První horská stavení se na Rejvízu objevila ve druhé polovině osmnáctého století.Více >>

polská zajímavost
Glucholazy

Jedno z nejstarších měst v okolí. Vznikly ve 13. století jako hradiště a bohatství mu tehdy přinesla výjimečná poloha u obchodní cesty, která spojovala Wroclaw s Moravou. Pozornosti návštěvníků kostela svatého Vavřince, okouzlených nádherou barokní výzdoby, často unikne portál v románském stylu. Není to jen jedna z nejcennějších slezských památek z tohoto období, ale další doklad toho, že hradiště bylo opravdu bohaté.